Молоді топ-менеджери часто допускають одні й ті самі помилки, що призводить до проблем у їхніх компаніях. Проте завдяки виступу CBDO Global 1win Романа Островського ми тепер маємо чітке розуміння того, як ефективно керувати iGaming-бізнесом і яких дій слід уникати.
Будь-який бізнес — це складний організм, усіх процесів та нюансів якого часом не знає навіть його фаундер. Розвиток цього організму вимагає величезного професіоналізму та самовіддачі, оскільки дрібниць у цій справі не буває: навіть невелика помилка може призвести до колосальних втрат, репутаційних чи фінансових.
У досить молодій індустрії iGaming правила гри ще більш розмиті. Адже навіть компанії, яких ми вважаємо гігантами, часто не нараховують і кілька десятків років на ринку. Тим не менше, люди, які побудували iGaming-холдинги, знають про цю вертикаль більше, ніж будь-хто. І один із них — CBDO Global 1win Роман Островський. Своєю бізнес-експертизою він поділився у рамках виступу із доповіддю в 2024 році.
Ми не знаємо, чи була історія 1win «помилкою того, хто вижив», тому не говоритимемо про те, що «необхідно» робити топ-менеджеру iGaming-компанії. Зате уважно прослухавши доповідь Романа, ми однозначно зрозуміли, чого точно не варто робити і склали список «шкідливих порад» для C-level співробітників у сфері гемблінгу.
“Атмосфера” в компанії – не ваша турбота
Ваша компанія – це механізм із заробляння грошей, не більше і не менше. Ставтеся до неї саме так; врешті-решт біля банкомату ніхто не ставить освіжувачі повітря і не вішає гірлянди. Ваші співробітники тут для того, щоб принести вам гроші, а ви — щоб їх збирати. Не ускладнюйте ці чудові товарно-ринкові відносини.
Не треба дбати про якусь абстрактну «атмосферу» в компанії: співробітник або ефективний, або ні. У другому випадку його необхідно замінити як зламану деталь та найняти нову людину. Усі повинні розуміти, що незамінних людей не буває, і це знання саме по собі є чудовою мотивацією, щоб не відволікатися від справ.
Голос розуму:
«70% ключових людей у нашій компанії було прийнято до 2020 року. У нас колосальна частка топ-менеджменту — це люди, які вирощені всередині. За рахунок цього у колективі склалася унікальна дружня атмосфера, яка штовхає всіх на усвідомлення того, що вони не працюють на дядька, а розвивають свій бізнес. Такий підхід дає набагато вищу віддачу під час роботи. Майндсет компанії – це майндсет кожного співробітника, і він визначає загальну ефективність».
Роман Островський, CBDO Global 1win
Відключайте телефон на відпустці і після 20:00
Керівництво командою, відділом чи цілою компанією – вкрай стомлююче заняття, а вигоряння – головний ворог будь-якого ефективного менеджера. Після продуктивного робочого дня вимкніть повідомлення в CRM-системі, заблокуйте робочі чати і не відкривайте двері нікому, крім кур’єра з їжею. Ви цього заслужили.
Те саме стосується і відпустки. Незалежно від того, наскільки ви важливі в процесі прийняття рішень та наскільки унікальна ваша експертиза, 28 днів на рік ви належите лише самому собі. Проінструктуйте заступника та відключіть телефон – якщо пощастить, співробітники самі у всьому розберуться. Ви на пляжі, а не в офісі.
А ось що з цього приводу говорять професіонали:
«Якщо ви топ-менеджер, ви маєте виключити саме поняття work-life balance. Тому що ті, хто оперують цим поняттям, ковтають пил від тих, хто його не має. Вони апріорі менш ефективні: доки їхні люди відключатимуть телефони у відпустці, наші будуть залучені до процесів. Тут дуже важливий особистий приклад: якщо співробітники бачать, що для шефа в порядку речей поїхати і зникнути, вони розуміють, що у компанії це норма. Повірте, вони будуть робити так само».
Роман Островський, CBDO Global 1win
Якщо працює – не чіпайте. Серйозно, відійдіть
Ви і ваша команда добре попрацювали, щоб побудувати і довести до досконалості всі процеси. Зараз все працює як годинник, всі позиції закриті, і кожен знає свою справу. Це означає лише одне: ви можете видихнути та насолоджуватися налагодженим механізмом. Ваша система досить хороша, щоб вважатися ідеальною.
«Старички» компанії добре її знають, а до їхніх недоліків усі вже давно звикли. Ну і що, що вони приїжджають до двох, а їдуть о п’ятій вечора, і великі важливі кабінети заповнені людьми: по одному на кожну «абревіатурну» позицію. Усі обов’язки виконуються і це чудово. Якби тільки всі вміли так набирати команду, як ви…
Але краще все-таки робити по-інакшому:
«Задумайтесь, як часто до вас приходить нова кров. Якщо ви не відчуваєте гострого кадрового голоду на C-level, швидше за все ваш бізнес стагнує, і на це потрібно звернути увагу. Також необхідно й обчислювати слабкі ланки, які працюють. Так, в рамках великої компанії вони можуть бути непомітними, але своїм ставленням до роботи вони дизморалітимуть інших. Це ракові клітини колективу, і їх треба забирати».
Роман Островський, CBDO Global 1win
Думка C-level – істина в останній інстанції
Ви недаремно опинилися на вершині харчового ланцюжка. В індустрії так багато людей, але саме ви заправляєте доброю половиною процесів у своїй компанії. Вся справа в тому, що ви — найкращий у своїй справі, і без вас тут усе розвалилося б. Ваша думка має бути законом для всіх молодших співробітників і ніщо інше.
Всі ці аналітики та інші операційники хороші тільки в одній ситуації: коли ви запитуєте їхню думку. Це не повинно бути занадто часто — інакше вони вирішать, що їхня робота визначає курс компанії. Але насправді жодна аналітика не зрівняється з чуттям та бізнес-генієм людини вашого рівня.
А ось досвідчені та успішні c-lvl-фахівці стверджують протилежне:
«Найкраща форма управління – це меритократія у компанії. Коли у вас у команді ключові рішення приймає лише одна людина, ви обмежені кругозіром та експертизою цієї людини. Необхідно інвестувати в систему аналітики та управління, яка повністю виключить помилки через особистий фактор; систему, у якій кожне рішення приймають люди, компетентні у питанні».
Роман Островський, CBDO Global 1win
Негайно звільняйте неефективних працівників
Повернемося до старої доброї істини: незамінних людей не буває. У вашій компанії, величезному механізмі із заробляння грошей, кожен співробітник – це просто черговий гвинтик. А що роблять з гвинтиком, який зламався чи просто погано поводиться? Його викидають, а потім купують блискучий новий та ставлять його.
Цілком не важливо, яка репутація у співробітника. Якщо він провалився або не може впоратися з важливим завданням, він явно відпрацював свій термін: ваш механізм не може дозволити собі простий через чиїсь особисті чи професійні проблеми. Звільняйте його негайно та відправляйте рекрутерів на пошуки заміни.
Є ті, хто категорично не згоден:
«Так, штат треба оновлювати, але оновлювати з розумом. Якщо у вас є старий співробітник із кредитом довіри, але у нього категорично не йде якесь завдання, звільнення та заміна його новою людиною — не вихід. Важливо поговорити з ним та розібратися, в чому річ. Ви повинні розуміти сильні та слабкі сторони своїх співробітників, щоб давати їм те, в чому вони хороші, і тоді вони засяють. Звільнення — це крайній захід, якщо йдеться про досвідченого співробітника».
Роман Островський, CBDO Global 1win
Максимально контролюйте робочі процеси
Операційка — це серце будь-якого бізнесу, що б’ється, і кожна помилка на цьому рівні може коштувати колосальних збитків. Ви вже пройшли шлях у компанії з самого низу і розумієте, як влаштовані її внутрішні процеси, як ніхто інший, а тому на вас лежить нелегкий тягар: контролювати операційну систему та прийняття рішень.
Всі процеси повинні бути побудовані бездоганно, і ви про це подбаєте. Жодне рішення не пройде повз вас, адже ви найдосвідченіша людина на більшості зборів. Найголовніше завдання – знизити ймовірність помилок з боку співробітників, і не важливо, який відсоток вашого робочого розкладу це займає.
Краще підійти з іншого боку:
«Топ-менеджер – це візіонерська роль. Якщо ви занадто сильно занурюватиметеся в операційну систему, ви станете вузькою шийкою у вашому бізнесі. Співробітникам необхідно давати свободу та відповідальність, можливість приймати рішення та робити помилки. Це не лише звільнить ваш розклад під більш глобальні завдання та пошук точок зростання, а й дозволить вам вирощувати сильних та самодостатніх фахівців, які в майбутньому зможуть забрати частину вашого навантаження на себе».
Роман Островський, CBDO Global 1win
Вирішуйте проблеми у міру їх надходження
Враховуючи, наскільки глибоко ви залучені до всіх процесів у компанії, якщо дотримувалися попередніх порад, у вас залишається не так багато часу для точок зростання. Проте нові проекти та ідеї виникають, і їх треба реалізовувати без шкоди основному бізнесу, тому вам не варто розпорошувати свою увагу на одіозні плани.
Кожен проект служить закриттю конкретної мети або вирішенню існуючої проблеми, і на цьому ви повинні сфокусуватися. Залиште мрії безнадійним романтикам: ви топ-менеджер, і ви повинні ефективно працювати сьогодні. З проблемами та завданнями завтрашнього дня ви розберетеся завтра, як завжди це робили.
На практиці все працює по-іншому:
«Рекламамодавець може просто зробити in-house buying. Але якщо він збудує HR-бренд і почне набирати в in-house команду сильні кадри, не обмежуючи їх у заливах на зовнішні офери, він матиме можливість тримати руку на пульсі і бачити ринок ширше, ніж його власний продукт. Цей відділ стане агрегатором експертизи для основного бренду. Топ-менеджмент має бути «над» процесами та бачити перспективу зростання будь-якої ідеї, а не миттєву вигоду».
Роман Островський, CBDO Global 1win
Не витрачайте ресурси на горизонтальне розширення
Яка найчастіша проблема амбітних людей та компаній? Вони намагаються стати всім і відразу, досягти успіху паралельно в кількох починаннях. Але в результаті витрачають свої сили, час і ресурси на те, що не стосується їх основної діяльності, і залишаються далеко позаду тих, хто фокусувався на своїй основній меті.
Ви не повинні повторювати помилку. Так зване «горизонтальне розширення» — правильний спосіб даремно витратити ресурси, які б пішли на благо основного бренду. Зосередьтеся на тому, що ви робите найкраще, і не розпорошуйте свою увагу на другорядні проекти. Воно того не варте.
Досвід топів ринку доводить протилежне:
«Налагоджена операційна система дозволяє легко підключати нові продукти, що економить величезну кількість часу і ресурсів, і необхідна для горизонтального розширення. Але ми не продаємо курси для мам у декреті; ми займаємося тільки тим, що так чи інакше посилить основний бренд, чи то платіжний агрегатор, чи геймпровайдер. Їх також можна використовувати як кешген, і як агрегатор експертизи».
Роман Островський, CBDO Global 1win