У світі арбітражу трафіку є ієрархія ГЕО, на які ллють вебмайстри. Ці країни умовно розділяються за ступенем благополуччя на Tier 1, Tier 2 та Tier 3. Де Тір 1 це країни заможні, Тір 3 це так звані країни “ті, що розвиваються”, ну а Тір 2 знаходиться десь між ними.
У цьому матеріалі Affbox коротко розкаже про кожну із цих категорій.
Навіщо у арбітражі існують ці поняття
Приблизний розподіл країн на Tier 1, 2, 3
Дійсно, навіщо? Щоб легше орієнтуватись у виборі власної ніші. Так, новачок від аффіліейт–маркетингу може спокуситись високими ставками у Tier 1. Але без певних навичок та бекграунду з конкуренцією на цьому ринку він просто не впорається. А от з гео Tier 2 – Tier 3 йому буде значно простіше. Affbox радить починати свій шлях у арбітражі саме з цих країн.
Окрім економічних факторів, на ієрархію ГЕО впливають політична ситуація та особливості законодавства: заборони, обмеження, квоти тощо. Так, у якійсь країні Латинської Америки, яка довгий час перебувала в умовному Tier 2, стається революція, найбагатші її представники пакують валізи, інвестори виводять кеш — і країна опиняється у списку Tier 3. Так, у 2013 році почалася економічна криза у Венесуелі (яка тривала і станом на серпень 2024, коли була опублікована ця стаття). За даними МВФ, тільки у 2018 році інфляція у країні сягнула 1 370 000%. Про який пролив трафіку може йти мова?
Але зворотні приклади у світовій економіці теж трапляються.
Нумо розбиратись до яких категорій відноситься те чи інше ГЕО. І чи варто лити на країні Tier 1, Tier 2 та Tier 3.
Країни Tier 3
Таджикістан. Країна, яку можна умовно віднести до Тір 3, згенерована за допомогою ШІ
До них відносяться бідні країни із низьким рівнем життя. Тут погана медицина, погана освіта, а права людини або майже не дотримуються, або про них взагалі ніколи не чули.
Але не тільки. Так, до Тір 3 належить Саудівська Аравія. Країна заможня, проте закрита та “захищена” від впливу Західного світу. Кувейт, Ірак — туди ж.
Здавалося б, можна навіть не пробувати сюди лити. Але все ж таки це не Tier 4 (є і таке, про це нижче), і певна мотивація у мешканців цих територій є: це бажання розбагатіти. Або принаймні нагодувати сім’ю. Тому вони мають схильність до гемблінгу, а ще — беруть кредити та користуються займами. Отже, як мінімум 2 вертикалі на Tier 3 варті вашої уваги: це фінка та вже вищезазначена гембла.
А ще, через той самий низький рівень “традиційної” медицини вам як арбітражнику при роботі із цими ГЕО варто звернути увагу на вертикаль нутри. Оскільки місцеве населення схильне до нетрадиційних методів лікування; часто воно — будемо відверті — забобонне, і йому легше повірити у те, що “цей крем за 99.99$ вилікує всі ваші недуги”.
Казіно, букмекерка, свіпстейки теж підійдуть. Можна пробувати лити на кріпту, бо у цій царині теж прийнято вважати, що можна швидко розбагатіти. Принаймні так думають ті, хто мало тямить у блокчейні та інших розвинених технологіях.
Свіпстейки — (англ. “sweepstakes”) — розіграші чи конкурси, у яких учасники можуть виграти призи. Участь зазвичай не потребує покупки товарів чи послуг, хоча для участі організатори можуть висувати певні умови. Переможці обираються рандомно. Свіпстейки часто використовуються як маркетинговий інструмент для привернення уваги до того чи іншого бренду або продукту.
Tier 3 країни, список
Азія:
- Саудівська Аравія;
- Туркменістан;
- Киргизстан;
- Таджикістан;
- Азербайджан;
- Пакистан;
- Непал;
- Оман;
- Ірак;
- Малайзія;
- Камбоджа;
- Вірменія;
- Йорданія;
Так виглядає Ірак на “думку” штучного інтелекту
- Грузія;
- Кувейт;
- Катар;
- Лаос;
- Філіпіни;
- Тайланд;
- Китай;
- Бангладеш (країна з населенням майже у 200 млн. людей, варта уваги вебмайстра-початківця);
- В’єтнам (майже 100 млн. населення);
- Монголія;
- Казахстан;
- Шрі-ланка;
- Індонезія;
- Бахрейн;
- Індія (населення у 1.5 млрд. людей, дуже широке поле для арбітражу, радимо звернути на неї увагу, хоча і конкуренція висока).
Південна та Північна Америка:
- Сальвадор;
- Парагвай;
- Гондурас;
- Болівія;
- Венесуела (або Tier 4);
- Сальвадор;
- Панама;
- Еквадор;
- Сурінам;
- Беліз;
- Нікарагуа;
- Гватемала;
- Ямайка;
- Коста-Ріка;
- Пуерто-Ріко;
- Перу.
Майже уся Африка, а саме:
- Габон;
- Алжир;
- Намібія;
- ПАР (Південно-Африканська Республіка);
- Того;
- Туніс;
- Єгипет;
- Танзанія;
- Уганда;
- Конго;
- Мозамбік;
- Сенегал;
- Нігерія;
- Камерун.
Тощо.
Країни Tier 2
Як ви вже здогадалися, Тір 2 це гео-середняки. Відповідно характеризуються середнім або задовільним рівнем добробуту та біль-менш задовільною економічною ситуацією. Арбітражники тут можуть знайти високі ставки. Лити на країни Tier 2 є сенс, в тому числі і новачкам.
Ознаки країн Тір 2 у арбітражі трафіку:
- Економічні стабільність та добробут;
- Відносна політична стабільність (приміром Греція — заможня порівняно із ЦАР, але забастовки у Афінах відбуваються постійно);
- Розвинена інфраструктура;
- Доволі високий рівень освіти.
Звабити цю аудиторію гемблінгом та швидкими грошима не так вже й просто. А от товарка та нутра заходять як діти до школи.
Список країн Тієр 2.
Європа:
- Австрія;
- Італія;
- Іспанія;
- Францція;
- Португалія;
- Чехія;
- Словаччина;
- Угорщина;
- Румунія;
- Чорногорія;
- Хорватія;
- Греція;
- Польща;
- Латвія та країни Балтії у цілому;
- Андора;
- Болгарія. Хоча фактично знаходиться на межі Тір 2 — Тір 3;
- Сербія. Теж десь посередині;
- Мальта;
- Кіпр;
- Боснія та Герцеговина;
- Греція;
- Молдова. На межі Тір 2 — Тір 3.
Азія:
- Турція;
- Індонезія;
- Китай (може відноситись як до Тір 3, так і Тір 2, це дуже залежить від конкретного регіону, оскільки економічна ситуація у цій великій країні вкрай неоднорідна);
- Тайланд. Та ж сама кухня, що з Китаєм;
Варто зазначити, що до Tier 2 прийнято відносити і Україну також, навіть попри повномасштабну війну.
Країни Tier 1
ГЕО найзаможніші та найстабільніші. Максимальні виплати по оферах, але конкуренція подекуди просто шалена. Бо годуватись Тір 1 хочуть всі.
Країни Tier 1 — список:
Європа:
- США;
- Швейцарія;
- Польща (1-2);
- Португалія (1-2);
- Словенія;
- Швеція;
- Великобританія;
- Норвегія;
- Іспанія (1-2)
- Нідерланди;
- Франція (1-2);
- Данія;
- Чехія (1-2);
- Німеччина.
Тощо.
Південна Америка та інше.
- США;
- Канада;
- Австралія.
Країни Tier 1 — переваги та недоліки
Плюси:
- Платоспроможня ЦА;
- Вдосталь доступних оферів;
- Різноманіття способів оплати;
- Розвинений рівень технологій, як і всього іншого;
- Різноманіття вибору трафіків.
Мінуси:
- Конкуренція;
- Високі CPC/CPM;
- Цензура щодо реклами;
- Вибаглива авдиторія, яка навряд чи клюне на крео “пігулка від всього”;
- Можливо, менше трафіка, ніж у Tier 2.
Країни Tier 4 — чи можливо туди лити?
Окрім вищеназваних, існують ще країни четвертої категорії. Неважко здогадатись, що добробутом там не те що не пахне: саме перебування на цих територіях це вже небезпека для життя та здоров’я. Або принаймні жити там можна, але ні про які свободи, в тому числі свободи заробітку грошей, мріяти не варто. Сюди відносяться:
- Афганістан;
- Сірія;
- Судан;
- Північна Корея;
- Екваторіальна Гвінея;
- Гаїті;
- Того;
- Чад;
- Куба.
Також до Тір 4 відноситься Іран. Здавалося б, через обмеження людських прав та свобод, або через замкнутість цих держав щодо іншого світу, їхні мешканці мали б шукати альтернативні способи заробітку — приміром, грали б у казіно. Почасти це має місце бути, але відноситься скоріше до країн списку Tier 3: там можна лити у вертикалі гемблінгу, вартість реклами найнижча і конкуренція у порівнянні з країнами вельми невисока. Але Tier 4 це не стосується. Тож якщо вам колись спаде на думку лити на дейтінг в Афганістані або у Буркіна-Фасо — забудьте: нічого, окрім злитого бюджету, ви не отримаєте.
Висновки
Розподіляти ГЕО на Tier 1, 2, 3 та 4 можна за рівнем заможності та політичної стабільності. Окрім того, кожен вебмайстер може самостійно відносити ту чи іншу країни до то чи іншого ГЕО. Приміром, Іспанія на перший погляд може бути Tier 1, оскільки це спокійна, стабільна Європа, в той же час економіка країни при більш детальному розгляді відверто відстає від США або Німеччини.
Країни Тір 1 — ласий шматок для будь-якого арбітражника. Багато хто з вебмайстрів-початківців спокушається великими ставками, але варто розуміти, що пролив трафіка на ці ГЕО вимагає певних навичок. А от мати справу з Tier 4 не радимо: скоріше за все, ви зіллєте бюджет в нікуди. Тому Affbox радить починати свій шлях з проливу на Tier 2-Tier 3, і вже, набувши досвіду, поволі пробувати сили у Tier 1.