Що таке рітейл і як на цьому заробити

9 хв.

Ритейл: що це таке

Ритейл простими словами: найдавніша професія купити оптом, щоб продати в роздріб.

Значення слова ритейл (retail) — роздрібний продаж товару безпосередньо споживачеві, поштучно або невеликими партіями.

Дохід у ритейлі формується здебільшого за рахунок торговельної націнки; попутно може бути продаж додаткових сервісів і послуг, здача в оренду або суборенду “зайвих” площ, призи та бонуси від постачальників тощо.

Витрати — утримання персоналу, оплата оренди приміщень, комунальних послуг, податки-збори, амортизація обладнання. Сюди ж — штрафи, псування товару та інші непередбачені збитки.

Прибуток (якщо він є) — різниця між доходом і витратами.

Для збільшення прибутку, тобто підвищення доходу і зниження витрат, у роздробі застосовують характерні прийоми і технології.

Автоматизація: комп’ютерні програми, самообслуговування, застосування робототехніки. Головна мета — замінити людей машинами, тому що з машинами набагато менше проблем і ризиків. І поки що відсутнє законодавство щодо дотримання прав роботів.

Аналіз продажів, асортименту, попиту. Важливо підвищувати кількість проданих товарів і (або) акцентувати увагу на тих позиціях, які приносять більше грошей за менший час.

Маркетинг і мерчендайзинг, мета яких — у загальних рисах — заманити потенційного покупця в магазин і не випускати його, поки він не витратить гроші. Кожен квадратний метр торгової площі має бути використаний для отримання прибутку.

Всілякі програми залучення покупців. Дисконтні картки та інші форми знижок і кешбеків. Лідогенерація, тобто формування і використання бази даних наявних і потенційних клієнтів для нагадування про себе і заманювання на територію торговельної точки, реальної або віртуальної, — а далі підключаються згадані вище маркетинг та мерчендайзинг.

Свіпстейки (Sweepstakes), тобто всілякі розіграші призів і лотерей. Може бути недорога дрібничка кожному учаснику, або навпаки – лише одному або кільком переможцям дістається дійсно дорогий подарунок, наприклад, смартфон. Вертикалі свіпів бувають різними, причому в інших гео круті кроси конвертують охочіше, ніж гаджети.

І, зрозуміло, реклама, реклама і ще раз реклама.

Особливості ритейлу

ЦА ритейлу — все населення, тобто кінцевий споживач, який купує продукцію для особистого, в сенсі некомерційного користування. Робота саме з цією цільовою аудиторією і є головною особливістю роздрібних продажів.

Такому B2C-бізнесу притаманні також нижченаведені характеристики:

  • Перманентне збільшення асортименту, поява нових товарів. Продукти, ясна річ, потрібні щодня — але люди купують і нові промтовари, хоча цілком можуть використовувати вже наявні. У реальних супермаркетах і навіть віртуальних використовується ефект імпульсної купівлі, коли відвідувач купує навіть те, чого не збирався купувати і в чому необхідності немає;
  • Висока націнка. Причому чим дешевша одиниця товару, тим більше на ній накручують. Підвищення конкуренції серед продавців, всупереч міфам, веде тільки до збільшення націнки — найчастіше за домовленістю між торговцями однієї вертикалі;
  • Хоч у реальному торговому центрі, хоч на віртуальному торговельному майданчику — пошук необхідної покупцеві продукції простий і зручний. В електронному вигляді в цьому допомагають фільтри і пошуковики;
  • Для торгівлі в реалі використовуються спеціалізоване обладнання, холодильники, стенди та інше.

Види ритейлу

Розділити на види і категорії можна за кількома параметрами: великі або малі торгові площі, реальний магазин або онлайн, продуктовий асортимент або непродовольчі товари тощо. Найчастіше великий роздрібний продавець поєднує кілька категорій.

Серед основних видів ритейлу можна позначити такі.

  1. Що таке ритейл продовольчих товарів? Роздрібний продаж всіляких продуктів харчування. У супермаркетах, на ринку, у невеличкій крамничці та кіоску на зупинці – будь-яким способом.

Продуктовий ритейл завжди буде стійким, тому що продукти людина споживає щодня, без вихідних і особливо у свята. Два основних види роздробу – мережеві супермаркети під єдиним управлінням і невеликі зручні “магазинчики біля дому”, т.зв. convenience.

  1. Роздрібна торгівля непродовольчими товарами: побутова техніка, канцелярія, косметика, автозапчастини, побутова хімія і все інше — крім продуктів. Звісно, батарейки та фломастери рідко купують щодня – зате з цими товарами простіше. Вони не псуються, не бояться перепадів температур. А ще, їх рідко їдять миші.

3) Онлайн-ритейл через інтернет. Через онлайн-магазини або навіть акаунти в соцмережах. Доставка реального товару з віртуального магазину здійснюється кур’єрами, перевізниками, або вони видаються в спеціальних пунктах.

  1. Мережевий рітейл можна виділити в окрему нішу, особливо якщо асортимент і комплекс торгових точок об’єднані концептуально.

Як заробити арбітражнику на ритейлі

Ще одне просте правило капіталізму: купив дешевше — продав дорожче. Як заробити на ритейлі? На сьогодні під арбітражем на ритейлі розуміють дві сфери.

Перша: перепродаж потенційних клієнтів. Тобто об’єкти “купи-продай” – роздрібні покупці. Фішка полягає у наступному. У СРА-мережах потрібно знаходити потенційних клієнтів і перенаправляти їх на майданчики рекламодавця. Це класична партнерка. Продавець у своєму рекламному оффері повідомляє, як саме слід рекламувати його товар, а як не можна; а також повідомляє, скільки зароблятиме вебмайстер і як визначатиметься апрув.

Далі залишається регулярний холд, тобто ревізія трафіку партнеркою, за результатами якої вебмайстер отримує профіт. Також арбітражник може використовувати апсейли, за які покладається додаткова оплата.

Друге визначення ритейлу: безпосередня спекуляція конкретним товаром.

Тобто арбітраж на товарці – бізнес-модель, що передбачає пошук продукції в магазинах, на складах, у мережах, через сайти-агрегатори знижок тощо з метою подальшого перепродажу (наприклад, на Amazon).

Існує роздрібний арбітраж та онлайн-арбітраж. У першому випадку потрібно знайти і викупити офлайн конкретний товар, який можна оглянути, помацати-понюхати-спробувати. У другому випадку — все відбувається в інтернеті, тільки понюхати наразі що не можна.

Обидва способи мають свої плюси і мінуси, вимагають навичок, уміння аналізувати інформацію та синтезувати рішення.

Висновки

Що означає ритейл? Retail дослівно перекладається як “роздріб”. Основна навичка арбітражника, тобто створення, налаштування та аналіз реклами, у цьому сегменті теж задіяна.

Арбітраж на партнерці передбачає два види бізнесу. Це безпосередній перепродаж товарів — як у реалі, так і через інтернет. Перевірена часом схема продажу на Amazon, що має і недоліки, і переваги, актуальна на сьогодні і в осяжному майбутньому.

Другий спосіб – це аffiliate marketing, за якого бізнес для збільшення продажу товарки звертається до партнерів. Афілейт-маркетинг за правильного підходу збільшує дохід продавцю товару і приносить заробіток вебмайстру.